Sayı 41 | Sonbahar 2020

 • Arşiv

 • “SEZARYEN İLE İKİDEN FAZLA OLMAZ”: TÜRKİYE’DE PRONATALİZM VE ETNİSİTE KESİŞİMİNDE SEZARYEN

  Nilay Erten - October•20

  Yazar bu makalede, sezaryen ameliyatının Türkiye'de antinatalist (doğum ve doğurganlık karşıtı) bir prosedür olarak siyasallaşmasını araştırıyor. 2012 yılında, dönemin AKP hükümeti, sezaryen doğumların oranını düşürmek için bir dizi müdahaleye başladı ve bu durum planlanmış sezaryen doğumları engellemeye çalışan bir yasak girişimiyle sonuçlandı. Bu yasak girişimi, kadınlara birkaç seferden fazla sezaryen ameliyatı yaptırmaları tıbbi olarak tavsiye edilmediğinden, bu cerrahi prosedürün bir kadının doğurabileceği çocuk sayısını sınırlandırdığı ve böylece nüfus artış oranlarında eşzamanlı bir azalmaya sebep olduğu varsayımına dayanıyordu. Bu makale, kadın doğum uzmanlarıyla yapılan derinlemesine görüşmelere dayanarak sezaryenin siyasallaşmasını inceliyor ve pronatalist (doğum ve doğurganlık yanlısı) söylem ve müdahalelerin tıbbi ortamlarda nasıl anlam kazandığının izini sürüyor. Sezaryene yönelik tartışmaların aynı zamanda Kürt kadınların doğurganlık pratiklerini damgalayan ayrımcı bir nüfus söylemini yansıttığını iddia ediyor.

   

  “No More Than Two With Caesarian:” The C-Section at the Intersection of Pronatalism and Ethnicity in Turkey

  In this article, the author investigates the politicization of the Caesarean-section (C-section) in Turkey as an anti-natalist procedure. In 2012, the Turkish government began to implement a series of interventions to lower the high rates of birth by C-section, which culminated in an attempted ban on elective C-section. Drawing on in-depth interviews with obstetricians and gynecologists, the author argues that this intervention was based on the logic that because women are not medically recommended to undergo several C-sections, this surgical procedure limits the number of children a woman can give birth to, causing a con-comitant decrease in population growth rates. This article traces how pronatalist discourses and interventions become meaningful in the medical setting by addressing the politicization of C-sections. It examines how the C-section reflects a particular population discourse marked by a language that stigmatizes the fertility of Kurdish women.

  Share Button

  Tam Metin

  Feminist Yaklaşımlar'a Destek Olun

  Sevgili Feminist Yaklaşımlar Okurları,
  Dergimizin çıkabilmesini sağlayacak altyapı koşulları ancak okurlarımızın oluşturacağı bir dayanışma ağı ile mümkün olacaktır. Bu nedenle desteklerinizi bekliyoruz.

  Destekleriniz için hesap numaraları:

  GARANTİ BANKASI TL HESABI:

  1295 – 6299722 RUMELİ HİSARÜSTÜ
  TR49 0006 2001 2950 0006 2997 22

  GARANTİ BANKASI USD HESABI:

  1295 – 9089232 RUMELİ HİSARÜSTÜ
  TR93 0006 2001 2950 0009 0892 32

  Adres: Boğaziçi Gösteri Sanatları Org. Eğitim ve Yay. Hiz. Ltd. Şti.
  Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu – İstanbul

  Tel/Faks: (0 212) 251 19 21
  E-posta:  info@feministyaklasimlar.org

  Feminist Yaklaşımlar'a Yazın

  Feminist Yaklaşımlar Yayın Kılavuzu'na buradan ulaşabilirsiniz.

  Duyurular

  Feminist Tarihin Peşinde
  kitabı çıktı...

  Teşekkürler

  Katkılarından dolayı
  Global Fund For Women’a teşekkür ederiz.

  Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.