Sayı 42 | İlkbahar 2021

 • Arşiv

 • AKADEMİK ÖZGÜRLÜK NE TÜR BİR ÖZGÜRLÜKTÜR?

  Joan W. Scott - May•21

  Joan W. Scott bu yazıda akademik özgürlüğü, bilim insanlarına tanınan özel bir hak olarak tanımlıyor. Bu hakla kamu yararına bir faaliyet olarak kabul edilen eleştirel düşüncenin, otoriteye rağmen, sürdürülebilmesinin hedeflendiğini savunuyor. Bu bağlamda, akademik özgürlüğün evrensel bir insan hakkı olmadığını, ama insan haklarının temelini oluşturduğunu iddia ediyor. Akademik özgürlüğü bir insan hakkı olarak tanımlamanın ise, onu hem bu kendine has bağlamından koparma hem de bazen bilim ve hakikat karşıtı düşünceleri meşrulaştırmak için de kullanılabilen ifade özgürlüğü ile aynılaştırma tehlikesi taşıdığını ifade ediyor.

  What Kind of Freedom is Academic Freedom?

  Joan W. Scott defines academic freedom as a specific freedom that is given to those who pursue knowledge production. Scott argues that this specific freedom is to protect critical inquiry from the interventions of powerholders so that it can continue to serve public good. In that sense, academic freedom should be understood not as a universal human right but as a specific freedom that lays the foundation for human rights. Scott also points to the dangers of failure to differentiate between academic freedom and human rights. According to the author, such an attempt will not only displace academic freedom from its particular context but it might also result in misreading academic freedom as freedom of expression which is nowadays increasingly used to legitimize ideas that accord neither with science nor truth.

  Share Button

  Tam Metin

  Feminist Yaklaşımlar'a Destek Olun

  Sevgili Feminist Yaklaşımlar Okurları,
  Dergimizin çıkabilmesini sağlayacak altyapı koşulları ancak okurlarımızın oluşturacağı bir dayanışma ağı ile mümkün olacaktır. Bu nedenle desteklerinizi bekliyoruz.

  Destekleriniz için hesap numaraları:

  GARANTİ BANKASI TL HESABI:

  1295 – 6299722 RUMELİ HİSARÜSTÜ
  TR49 0006 2001 2950 0006 2997 22

  GARANTİ BANKASI USD HESABI:

  1295 – 9089232 RUMELİ HİSARÜSTÜ
  TR93 0006 2001 2950 0009 0892 32

  Adres: Boğaziçi Gösteri Sanatları Org. Eğitim ve Yay. Hiz. Ltd. Şti.
  Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu – İstanbul

  Tel/Faks: (0 212) 251 19 21
  E-posta:  info@feministyaklasimlar.org

  Feminist Yaklaşımlar'a Yazın

  Feminist Yaklaşımlar Yayın Kılavuzu'na buradan ulaşabilirsiniz.

  Duyurular

  Feminist Tarihin Peşinde
  kitabı çıktı...

  Teşekkürler

  Katkılarından dolayı
  Global Fund For Women’a teşekkür ederiz.

  Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.