Sayı 42 | İlkbahar 2021

 • Arşiv

 • SİLAHSIZ MUTFAK MASALARI: İSRAİL’DE MİLİTARİZM, OTORİTERLİK VE COVİD-19 ÜZERİNE

  Rela Mazali ile Söyleşi - May•21

  Covid-19 hayatımızın bir parçası olalı bir yılı geçti. Bu dönemde militarist politikaların hâkim olduğu ülkelerde yaşayanlar, hükümet yetkililerinin toplumsal muhalefet üzerindeki baskıyı artırmak ve iktidarlarını kuvvetlendirmek için Covid-19’a karşı alınan önlemleri çeşitli şekillerde araçsallaştırdığına şahit oldu. Pandemi önlemleriyle örtük otoriterlik arasındaki çizgi çoğu zaman ortadan kalktı. Feminist Yaklaşımlar’ın bu sayısı için anti-militarist feminist aktivist Rela Mazali ile buluştuk, kendisiyle pandemi döneminde İsrail’deki çalışmaları, özellikle Silahsız Mutfak Masaları adlı projeleri hakkında konuştuk. Bu buluşmayı internet üzerinden, evlerimizden gerçekleştirdik. Buluşmaya Rela Mazali Tel Aviv’den, Ayça Günaydın Londra’dan, Özlem Aslan Kocaeli’nden, Ayten Sönmez, Öykü Tümer ve Zeynep Kutluata İstanbul’dan katıldı. Rela Mazali bizleri bu anti-militarist feminist projeyle Feminist Yaklaşımlar’ın 25. sayısında (Şubat 2015) yer alan makalesiyle tanıştırmıştı. Zeynep Kutluata ve Özlem Aslan’ın kolaylaştırıcılığını yaptığı bu söyleşide ise Rela Mazali bizlere 2015 sonrasında projenin nasıl ilerlediğini ve pandeminin İsrail’deki feminist aktivizmi nasıl etkilediğini anlatıyor. Okuyacağınız söyleşi, Rela Mazali ile Feminist Yaklaşımlar üyeleri arasında geçen uzun ve derinlikli bir sohbetin sadeleştirilerek yayıma hazırlanmış halidir. Dergimizin yayına hazırlandığı haftalarda İsrail’in Filistinlileri hedef alan saldırıları tırmanmış, günlerce süren bombardımanların sonucunda aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. Rela Mazali’nin İsrail’deki bu son şiddet dalgası ilgili görüşlerini söyleşinin sonunda yer alan Sonsöz” bölümünde bulabilirsiniz.

  Gun Free Kitchen Tables: Interview with Rela Mazali on Militarism, Authoritarianism and Covid-19

  COVID-19 has been a part of our lives for over a year. In this period, those of us living in highly militarized countries witnessed the various ways government representatives instrumentalized COVID-19 prevention measures to increase the pressure on social opposition, turning the process into a “power grab”. The line between the pandemic protection and covert authoritarianism was blurred most of the time. For this issue of Feminist Approaches, we met with anti-militarist feminist activist Rela Mazali to discuss their activism in Israel during the pandemic, specifically to talk about their project called Gun Free Kitchen Tables. We met via the Internet, from our homes. Rela Mazali joined from Tel Aviv, Ayça Günaydın from London, Özlem Aslan from Kocaeli, Ayten Sönmez, Öykü Tümer and Zeynep Kutluata from İstanbul. Rela Mazali, previously wrote an article for the 25th issue (February 2015) of Feminist Approaches about Gun Free Kitchen Tables where she introduced us with this anti-militarist feminist project for the first time. In the conversation below moderated by Zeynep Kutluata and Özlem Aslan, Rela Mazali told us how the project has progressed since 2015, as well as how the pandemic has affected feminist activism in Israel. The following is an edited version of a long and insightful conversation between Feminist Approaches members and Rela Mazali. During the last weeks of our publishing process, the attacks of Israel targeting Palestinians escalated and resulted in loss of lives, including children, due to bombardments lasting for days. You may find the “Afterword” written by Rela Mazali at the end of the interview where she shares her views of this last wave of violence in Israel.

  Share Button

  Tam Metin

  Feminist Yaklaşımlar'a Destek Olun

  Sevgili Feminist Yaklaşımlar Okurları,
  Dergimizin çıkabilmesini sağlayacak altyapı koşulları ancak okurlarımızın oluşturacağı bir dayanışma ağı ile mümkün olacaktır. Bu nedenle desteklerinizi bekliyoruz.

  Destekleriniz için hesap numaraları:

  GARANTİ BANKASI TL HESABI:

  1295 – 6299722 RUMELİ HİSARÜSTÜ
  TR49 0006 2001 2950 0006 2997 22

  GARANTİ BANKASI USD HESABI:

  1295 – 9089232 RUMELİ HİSARÜSTÜ
  TR93 0006 2001 2950 0009 0892 32

  Adres: Boğaziçi Gösteri Sanatları Org. Eğitim ve Yay. Hiz. Ltd. Şti.
  Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu – İstanbul

  Tel/Faks: (0 212) 251 19 21
  E-posta:  info@feministyaklasimlar.org

  Feminist Yaklaşımlar'a Yazın

  Feminist Yaklaşımlar Yayın Kılavuzu'na buradan ulaşabilirsiniz.

  Duyurular

  Feminist Tarihin Peşinde
  kitabı çıktı...

  Teşekkürler

  Katkılarından dolayı
  Global Fund For Women’a teşekkür ederiz.

  Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.