Sayı 43 | 2022

 • Arşiv

 • TOPLUMSAL CİNSİYET ARAŞTIRMASI VE ÇEVRE POLİTİKASININ KIRK YILI: NEREDE DURUYORUZ?

  Seema Arora-Jonsson - August•22

  Kırk yıllık toplumsal cinsiyet araştırması, toplumsal cinsiyetin, çevre politikası ve uygulamasında dikkate alınması gereken önemli bir kategori olmasını sağlamıştır. Şu anda kalkınma ve çevre kurumlarında epey büyük miktarda kaynak ve ilgi toplumsal cinsiyete yönlendiriliyor. Aynı zamanda, toplumsal cinsiyet araştırmaları çok daha sofistike ve teorik anlamda güçlü hale geldiğinden, uygulayıcılar ve politika yapıcıların yanı sıra akademik araştırmacılar arasında da toplumsal cinsiyet araştırmalarının sahadaki çevre uygulaması üzerinde sınırlı bir etkisi olduğuna dair bir gerilim söz konusu.

  Politikalar toplumsal cinsiyetin ana akımlaştırılmasına yönelmiş, kadınları ve diğer ötekileştirilmiş toplumsal grupları çevre yönetimine ve piyasasına dahil etmeye çalışmıştır. Değişim karmaşık bir hal aldı. Ana akımlaştırma teknokratik bir egzersize dönüşebilir. Toplumsal ilişkileri hiçe sayarak, sadece çevresel yönetişim kurumlarına kadınların eklenmesiyle, çakışan çıkarların müzakere edilebileceğini varsaymak sorunludur. Toplumsal cinsiyet araştırmalarının da kimi zaman destek sunduğu kadınlar ve erkeklere dair kalıp yargılar, politika ve programlarda baskındır. Piyasalara dahil olma yeni seçenekler sunuyor ancak kadın eylemliliğini daha fazla dizginleyebilir. Toplumsal cinsiyet, resmi aygıtın bir parçası haline geldikçe, yani kadınlar kolektif biçimde ele alındığında ama yine de programlarda birey olarak işaret edildiklerinde ve neoliberal yönetimin toplumsal cinsiyetine çok az dikkat edilerek toplumsal cinsiyetin yönetimine odaklanıldığında çelişkiler ortaya çıkıyor. Bununla birlikte, ‘toplumsal cinsiyet programları’na sunulan destek, güçlendirme için hiç hesapta olmayan açılımlara da yol açtı. Toplumsal cinsiyetin anlamının sabitlenmekten uzak olduğu açık ve her bir bağlamda 'toplumsal cinsiyet’in ne olduğunu tanımlamaya yönelik yoğun çaba sarf ediliyor. Bu makalede toplumsal cinsiyete olan ilginin tazelenmesini ve iktidarla olan bu etkileşimin toplumsal cinsiyet araştırmaları, politikası ve uygulaması için ne anlama gelebileceğini ve buradan nereye gidebileceğimizi tartışıyorum.

  Share Button

  Tam Metin

  Feminist Yaklaşımlar'a Destek Olun

  Sevgili Feminist Yaklaşımlar Okurları,
  Dergimizin çıkabilmesini sağlayacak altyapı koşulları ancak okurlarımızın oluşturacağı bir dayanışma ağı ile mümkün olacaktır. Bu nedenle desteklerinizi bekliyoruz.

  Destekleriniz için hesap numaraları:

  GARANTİ BANKASI TL HESABI:

  1295 – 6299722 RUMELİ HİSARÜSTÜ
  TR49 0006 2001 2950 0006 2997 22

  GARANTİ BANKASI USD HESABI:

  1295 – 9089232 RUMELİ HİSARÜSTÜ
  TR93 0006 2001 2950 0009 0892 32

  Adres: Boğaziçi Gösteri Sanatları Org. Eğitim ve Yay. Hiz. Ltd. Şti.
  Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu – İstanbul

  Tel/Faks: (0 212) 251 19 21
  E-posta:  info@feministyaklasimlar.org

  Feminist Yaklaşımlar'a Yazın

  Feminist Yaklaşımlar Yayın Kılavuzu'na buradan ulaşabilirsiniz.

  Duyurular

  Feminist Tarihin Peşinde
  kitabı çıktı...

  Teşekkürler

  Katkılarından dolayı
  Global Fund For Women’a teşekkür ederiz.

  Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.