Sayı 43 | 2022

 • Arşiv

 • KRİZİ ÇÖZMEK Mİ DEDİNİZ? YEŞİL YENİ DÜZEN, KÜÇÜLME VE DAYANIŞMA EKONOMİSİ: EKOFEMİNİST BİR EKONOMİK YAKLAŞIMDAN KAPİTALİST BÜYÜME EKONOMİSİNE ALTERNATİFLER

  Christine Bauhardt - August•22

  Bu makale kapitalist büyüme ekonomisine karşı sunulan alternatif yaklaşımlar olarak adlandırılan üç yaklaşım hakkındadır: Yeşil Yeni Düzen, Küçülme ve Dayanışma Ekonomisi. Ekofeminist ekonominin bu üç yaklaşıma da katacağı çok şey olmakla birlikte bu katkılar henüz idrak edilmekten uzaktır. Yeşil Yeni Düzen, genel itibarıyla, ekonomik başarısını sanayi üretiminin ekolojik yeniden yapılandırılması üzerine kuran yeşil ekonomiyi temsil ediyor. Küçülme yaklaşımı ise temel olarak maddi zenginlik ile bireysel ve toplumsal refah arasındaki ilişkiye dair sorular ortaya atıyor. Dayanışma ekonomisinin ilkeleri işbirliği ve kendi kendini belirleme ilkelerinin derhal uygulamaya sokulması taleplerini içeriyor. Ancak bu yaklaşımların hiçbiri ekofeminist ekonominin iddialarını dikkate almıyor ve hiçbiri toplumsal cinsiyet eşitliğinin ekonomik dönüşüm için ne kadar hayati olduğunu görmüyor. Halbuki bu üç yaklaşımın her biri, toplumsal yeniden üretim alanında kadınların emeğine dair varsayımlar üzerine kurulu olduğundan dolayı son derece toplumsal cinsiyet temelli yaklaşımlar. Bu makale ekofeminist ekonomik ilkelerin dahil edilmesiyle birlikte her bir yaklaşımın nasıl gelişebileceğini ve böylelikle toplumsal cinsiyet eşitliği iddiasını da yerine getirebilecek ekonomik dönüşüme nasıl ulaşılabileceğini gösteriyor.

  Share Button

  Tam Metin

  Feminist Yaklaşımlar'a Destek Olun

  Sevgili Feminist Yaklaşımlar Okurları,
  Dergimizin çıkabilmesini sağlayacak altyapı koşulları ancak okurlarımızın oluşturacağı bir dayanışma ağı ile mümkün olacaktır. Bu nedenle desteklerinizi bekliyoruz.

  Destekleriniz için hesap numaraları:

  GARANTİ BANKASI TL HESABI:

  1295 – 6299722 RUMELİ HİSARÜSTÜ
  TR49 0006 2001 2950 0006 2997 22

  GARANTİ BANKASI USD HESABI:

  1295 – 9089232 RUMELİ HİSARÜSTÜ
  TR93 0006 2001 2950 0009 0892 32

  Adres: Boğaziçi Gösteri Sanatları Org. Eğitim ve Yay. Hiz. Ltd. Şti.
  Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu – İstanbul

  Tel/Faks: (0 212) 251 19 21
  E-posta:  info@feministyaklasimlar.org

  Feminist Yaklaşımlar'a Yazın

  Feminist Yaklaşımlar Yayın Kılavuzu'na buradan ulaşabilirsiniz.

  Duyurular

  Feminist Tarihin Peşinde
  kitabı çıktı...

  Teşekkürler

  Katkılarından dolayı
  Global Fund For Women’a teşekkür ederiz.

  Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.